Implementacija Projekta “Prognoziranje i upravljanje podacima u Nacionalnoj službi za zapošljavanje” planirana je u periodu 2010 - 2011. godine. Projekat se sprovodi kroz tehničku pomoć pod nazivom “Jačanje kapaciteta u Nacionalnoj službi za zapošljavanje za upravljanje podacima, prognoziranje, monitoring i evaluaciju (EUNES) i nabavku opreme”. Osnovni cilj ovog projekta je poboljšanje rada Nacionalne službe za zapošljavanje, kroz istraživanje i prognoze na tržištu rada i monitoring i evaluaciju aktivnih mera. To će omogućiti i smanjenje nivoa nezaposlenosti u Republici Srbiji, pre svega poboljšanjem aktivnih mera na tržištu rada. Aktivnosti se finansiraju iz sredstava IPA, u ukupnom iznosu od 1,5 miliona evra, od čega je vrednost EUNES projekta 988.000 evra. Projektne aktivnosti, koje će se sprovoditi u tesnoj saradnji sa poslodavcima i tražiocima zaposlenja, biće usmerene na podizanje sposobnosti NSZ da meri učinak i identifikuje efekte svih mera usmerenih na smanjenje nezaposlenosti...
Implementacija Projekta “Prognoziranje i upravljanje podacima u Nacionalnoj službi za zapošljavanje” planirana je u periodu 2010 - 2011. godine.
Projekat se sprovodi kroz tehničku pomoć pod nazivom “Jačanje kapaciteta u Nacionalnoj službi za zapošljavanje za upravljanje podacima, prognoziranje, monitoring i evaluaciju (EUNES) i nabavku opreme”.
Osnovni cilj ovog projekta je poboljšanje rada Nacionalne službe za zapošljavanje, kroz istraživanje i prognoze na tržištu rada i monitoring i evaluaciju aktivnih mera. To će omogućiti i smanjenje nivoa nezaposlenosti u Republici Srbiji, pre svega poboljšanjem aktivnih mera na tržištu rada.
Aktivnosti se finansiraju iz sredstava IPA, u ukupnom iznosu od 1,5 miliona evra, od čega je vrednost EUNES projekta 988.000 evra.
Projektne aktivnosti, koje će se sprovoditi u tesnoj saradnji sa poslodavcima i tražiocima zaposlenja, biće usmerene na podizanje sposobnosti NSZ da meri učinak i identifikuje efekte svih mera usmerenih na smanjenje nezaposlenosti.
Kroz jasno definisan metodološki princip - orijentacija ka klijentima, tokom implementacije projekta biće razmatrani instrumenti za promovisanje i poboljšanje efektivnog uključivanja relevantnih zainteresovanih strana u monitoring i evaluaciju. Tako će se omogućiti prikupljanje informacija o potrebama klijenata, ali i sagledati njihovo zadovoljstvo sprovedenim merama na tržištu rada. Periodične ankete poslodavaca i svih drugih zainteresovanih strana, uz jačanje mreže kontakata, takođe bi trebalo da doprinesu unapređenju znanja, planiranju i selekciji osoblja u NSZ.
Objedinjavanje informacija, jačanje partnerstava i intenzivno strateško razmišljanje, zahtev su trenutno aktuelnog globalnog ekonomskog konteksta. Upravo zato će efikasna evaluacija uticaja aktivnih mera na tržište rada omogućiti Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja i Nacionalnoj službi za zapošljavanje da obezbede adekvatne mehanizme za upravljanje trendovima u sferi politike zapošljavanja, daju ideje za reviziju sprovedenih politika i predlože nove instrumente za buduća dešavanja. Najkonkurentnija u lokalnim okvirima biće upravo ona radna snaga koja poseduje opšte veštine blagovremenog prilagođavanja promenama.
U pripremi je još jedan projekat, čiji je cilj priprema za primenu instrumenata evropske politike zapošljavanja.